Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir markanın, şirketin, kişilerin veya toplulukların kendini geleneksel veya dijital ortamda gösterebilmesi için çeşitli tanıtım faaliyetlerine ihtiyacı vardır. Bunlar birçok farklı yöntemle uygulanabilir. Ancak günümüzde tanıtım faaliyetleri daha çok video içerikler üzerinden yürütülüyor. Sadece hareketsiz görüntüler, afiş veya billboardlar tanıtım faaliyetleri için tam olarak yeterli olmuyor. İnsanların dikkatini çekecek video içerikler gerekiyor. Özellikle dijital medyanın büyük bir yükselişte olduğu bu yıllarda kişisel veya kurumsal markalarınıza tanıtım filmi çekimi yaptırmak tercih edeceğiniz ilk seçenekler arasında olmalıdır.

Tanıtım filmi, yaptığınız işi belirli önemli noktalarıyla vurguladığınız, izleyiciyi sıkmadan, düzenli bir akış gerektiren ve görüntüleriyle bir bütünü yansıtan çekimlerdir. Tanıtım videosu hazırlamak için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Genellikle bulunduğunuz sektöre, şirketinizin kurumsal yapısına ve imajına bağlı olarak çeşitli tanıtım videosu teknikleri kullanılabilir. Ancak günümüzde en çok rağbet gören tanıtım videosu hazırlama çeşidi drone çekimidir.

Son birkaç yılda büyük bir gelişme göstererek hayatımızın içine giren drone’lar artık büyük ölçekli film yapımlarından tutun her türlü sektörde tercih edilen çekim yöntemlerinden biri olmuştur havadan çekim. Teknolojinin hızlı gelişimi drone çekimlerinin de kaliteli olmasını sağlamıştır. Drone çekimlerine olan beklenti arttıkça drone’lar da farklı ölçeklerde ve kalitede gelişme gösterdi. Böylece kendi içerisinde bambaşka bir sektör oluşturdu da diyebiliriz. Kuş bakışı çekimlerle büyüleyici görüntüler elde ederek birbirinden farklı geçiş görüntüleri veya mekan ve bölge tanıtımları yapılabilmektedir. Üstelik profesyonel çekimler yapabilen film ajansları ile çalışmanız halinde ortaya baktığınızdan fazlasını görebileceğiniz içerikler çıkabilmektedir.

Tanıtım filmlerinde kullanılan teknikler, teknolojiye ve trendlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak tanıtım filmleri günümüze kadar önemini hiçbir zaman yitirmemiştir. Rekabetin giderek arttığı ticari dünyada firma tanıtımı yapmak ister istemez gerekli bir şey haline gelmiştir. Markalar veya kişiler hedeflerine ulaşmak için kendilerini daha fazla göstermek istiyor. Dolayısıyla kendilerinin veya markalarının tanıtım videolarını üretmek durumunda kalıyor. Üstelik bulunduğu sektörde kalıcı bir yer edinmek isteyen markalar kurumsal tanıtım filmi için belirli periyotlarda ciddi bütçeler ayırarak bu tanıtım faaliyetlerine gerekli önemi sonuna kadar veriyor. Rekabet dünyası içerisinde doğru planlanmış her türlü reklam-tanıtım faaliyetleri de her zaman iş yapıyor ve firmaya, satış, imaj ve prestij olarak mutlaka geri dönüyor.

Tanıtım filmi çekimi sadece kişi veya marka özelinde değil belirli bir ürün için de yapılabilmektedir. Markanızın yeni çıkardığı ürün tanıtımı için tanıtım videoları isteyebilirsiniz. Ürününüzün beklenen çıkışı yapabilmesi için bu tanıtım faaliyetlerine ihtiyacı mutlaka olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tanıtım filminin fikir aşamasından pre-production’a, seslendirmeden post-production’a kadar bütün sürecin, alanında profesyonel film ajansları tarafından hazırlanması gereklidir. Her aşamasının ayrı önemli olduğu bu süreç hedef kitlenize sunduğunuz içeriğin geri dönüşlerine mutlaka etki edecektir. Fikri iyi olan bir filmin çekimi, montajı veya seslendirmesinin kötü olması izleyiciyi sizden uzaklaştıracaktır. Bu nedenle sektördeki profesyonel ajanslardan destek almak geri dönüşlerinize olumlu katkı sağlayacak ve hedeflerinize ulaşmanızda size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Tanıtım filmleri farklı prodüksiyon seçeneklerine göre farklı bütçelerle oluşturulabilmektedir. Ajanstan beklenen içeriğin uzunluğuna, uygulanacak efektlere ve görsel zenginleştirmelere göre tanıtım filmi fiyatlarında değişiklikler görülebilmektedir. Ancak kaliteli bir video içerik oluşturmak için ucuza kaçmak çok doğru bir strateji olmayacaktır. Beklentilerinize göre belirli bütçe sınırları belirleyerek ve film ajanslarına danışarak uygun bir proje oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Farklı mekan seçimleri, kullanılacak cast sayısı, kostümler ve süreye bağlı olarak farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple tanıtım filmi fikrinin de ne gibi sınırlar dahilinde olması gerektiğine karar vermek gereklidir. Aksi taktirde ayrılan bütçenin çok üstünde fiyatlarla karşılaşılabilir.

Tanıtım filmlerinde özellikle önem verilmesi gereken konu videonun hangi platformlarda yayınlanacağıdır. Videonun yayınlanacağı platformlar içeriklerin uzunluğuna da etki edebilmektedir. Çünkü bazı platformlarda uzun tanıtım videolarının yayınlanması izlenme oranlarını büyük ölçüde düşürmektedir. Bu nedenle içerik uzunluğunun yayınlanacak platformlara göre de planlamasının yapılması gereklidir. Aynı zamanda tanıtım filmlerinde ne kadar ayrıntıya girileceği de son derece önemlidir. Çünkü video başladığı andan itibaren her şey izleyicinin elindedir. İzlediği videodan sıkılması halinde bir tık ile videonuzda siz istediğiniz mesajı veremeden kapatabilir. Bu nedenle içerik kalitesi, uzunluğu, yayınlanacak platformları ve özellikle çekimin yapılacağı film ajansları özenle seçilmelidir.

1908 Film Yapım

Adres
Beylerbeyi Mah. Beybostanı Sok. No:47/3 Beylerbeyi – İstanbul
Abone Olun

www.1908film.com.tr © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.