Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Markalar; ürünlerini, hizmetlerini, kampanyalarını tanıtmak amaçlı, markanın bilinirliğini arttırmak amaçlı veya özel günlerde farkındalık yaratmak amaçlı çeşitli reklamlar yayınlamaktadır. Günümüzde pek çok reklam platformu olması sebebiyle markalar da farklı mecralara çeşitli reklamlar vererek tanıtım faaliyetleri gerçekleştirebiliyor. Reklam sektörü, yapısı itibarıyla var olan her mecraya ayak uydurma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle televizyon başında, telefon, tablet ve bilgisayarlarda, dışarı çıkıldığında birçok farklı outdoor çalışmalarında, sinemada, gazetede dergide kısacası hayatımın her yerinde her an reklamla karşılaşmamız mümkün. Ancak maruz kalınan bütün bu reklamların kaçının zihnimizde yer ettiğini düşünürsek birkaç sayılı reklam aklımıza gelecektir en fazla. Buradaki önemli konu tüketicilerin ihtiyaçlarını doğru tanımlayarak doğru stratejilerle doğru reklam faaliyetlerini sunmaktır. Bütün bunların doğru stratejiyle planlanması sonucunda akılda kalıcı reklamlar yaratmak mümkündür.

Reklam çeşitleri arasında en çok dikkat çeken çeşit kuşkusuz reklam filmleridir. Üzerinde günlerce uğraşılarak büyük emeklerin, uykusuz saatlerin ve sık toplantıların sonucunda bir reklam filmi ortaya çıkmaktadır. Verilen emekle doğru orantılı olarak reklam filmlerinde hedeflenen etki de aynı oranda fazla olmaktadır. Üstelik harcanan bütçeleri de hesaba katarsak bütün bu sürecin olumlu katkı sağlaması ve markanın kâr yapmasını sağlaması gerekir. Bunun için bir reklam filminin, fikir aşamasından başlayarak post prodüksiyon aşamasına kadar olan uzun ve zorlu sürecin adım adım hesaplanarak etkili ve hızlı bir şekilde oluşturulması gereklidir. Belki ortaya çıkarılacak olan filmin süresi sadece 6 saniye olacaktır. Ama bunun arkasındaki çalışanların sayısı bazen yüzlerce kişiyi bulmaktadır. Bu nedenle reklam filmi çekimi, üstünkörü hazırlanmış basit bir görüntü, ses ve müzik birleşiminden çok daha fazlasını ifade etmektedir.

Markalar bir reklam filminin çekilmesi için reklam ajanslarına başvurur. Reklam ajansına marka ile ilgili gerekli analizleri ve briefi verdikten sonra ajanstan bir reklam fikrinin temel düzeyde hazırlanmasını bekler. Reklam ajansındaki yaratıcı ekip brief üzerinde çalışarak bir reklam senaryosu oluşturur. Bu senaryoların marka sorumluları tarafından beğenilmesi durumunda çekim işlemlerinin başlaması için onay verir. Ardından reklam ajansları ya kendi bünyesindeki prodüksiyon şirketleriyle ya da dışarıdan bulunacak bir prodüksiyon şirketiyle anlaşarak çekim işlemlerinin prodüksiyon işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Reklam çekimleri prodüksiyon şirketlerinin de düzenlemeleriyle hazır hale getirilerek başlar. Reklam ajansları markanın bulunduğu sektöre göre farklı üretimler yapan prodüksiyon şirketlerine yönelebilir. Bu reklam bir okul tanıtım videosu olabilir, bir ürün tanıtımı olabilir, bir film yapımı olabilir ve belki de bir klip çekimi olabilir. Bu nedenle belirli alanlarda uzmanlaşmış şirketlerin tercih edilmesi mümkündür. Sektörde tecrübesi olan ekiplerle çalışmak her zaman daha başarılı işlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Reklam çekimleri, müzikleri ve reklam filmi seslendirmeleriyle birlikte bir bütün olarak hazır hale getirilir. Ardından medya planlama aşamasına geçilerek reklamın hangi platformlarında yayınlanacağı, ne sıklıkta yayınlanacağı belirlenir. Reklam filminin yapım aşamasında medya planlamasına da belirli bütçeler ayrılması gereklidir. Reklamın üretilmesine rağmen yeterli tekrarda gösterilmemesi verilen emeğin ve harcanan bütçenin çöpe gitmesine sebep olacaktır. Reklam filmlerinin bütçesi hazırlana prodüksiyonun büyüklüğüne göre değiştiği gibi klip çekim fiyatları da farklılık gösterebilmektedir. Üstelik şarkıların etkileyici görsel bir bütünlükte oluşturulması için kliplerde post prodüksiyon aşamasına önemli bütçeler ayrılabilmektedir.

Reklamlar, bir markanın var olmasının en büyük tetikleyicileridir. Şu anda reklamların olmadığını düşündüğümüzde markaların nasıl satış yapabileceğini bir düşünün. Bir markanın rakiplerinden ayrışmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri reklamlardır. Bu farklılaşmayı doğru kullanabilen markalar da satış ve bilinirlik oranı olarak rakiplerinin önüne geçebilmektedir. Bunu da reklam ajanslarıyla birlikte başarabilirler. İletişim sektöründeki dinamik yapı her zaman markaların takibinde olmayabilir. Ancak reklam ajansları işlerinin bir gereği olarak gündemi yakından takip ederek insanların neye ilgisinin, neye ihtiyacının olduğunu her an bilmek durumundadır. Bu ihtiyaçları marka ile ilişkilendirerek bir sebep yaratan ajanslar, reklam filmlerinin mesajını tüketiciye en kısa yoldan verebilen iletişim uzmanlarıdır.

Birkaç saniyelik reklam filmlerinden daha uzun süreli reklam filmlerine kadar birçok reklam filmi günler ve haftalar süren çalışmaların ardından ortaya çıkan projelerdir. Bu nedenle tüketicilere verilen mesajın tek seferde anlaşılması gereklidir. Markanın ve ürünün hatırlanması bu şekilde mümkündür. Bunun için reklamın fikir aşamasından prodüksiyon aşamasına kadar her adımının profesyonelce oluşturulması gereklidir.

1908 Film Yapım

Adres
Beylerbeyi Mah. Beybostanı Sok. No:47/3 Beylerbeyi – İstanbul
Abone Olun

www.1908film.com.tr © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.